Seyyar Sahne’nin Derdi Üzerine…

Her ne kadar alışılagelen anlamda “profesyonel” tiyatrocular olmasak da, grubun kuruluşunda “hoşça vakit geçirmenin” ya da günün yorgunluğunu üzerimizden atabileceğimiz bir hobi ile uğraşmanın ötesinde motivasyonların rol oynadığını vurgulamak yerinde olacaktır. Bizi harekete geçiren esas dürtünün, sürekli olarak “soyu tükenen sanat” muamelesi gören, “eğlencelik” olmakla “müzelik” olmak seçenekleri arasında bırakılan tiyatro sanatının birçok zorluğa rağmen dinamik bir faaliyet olarak sürdürülebileceği düşüncesidir. Ve bizce böyle bir dinamizm, “tiyatro sanatını yaşatabilmek” adına değil, bize kendini doğalmış gibi kabul ettirmeyi her seferinde başaran o meşhur “gündelik hayatın” akışında ufak tefek de olsa sızıntılara yol açabilmek adına sağlanmalıdır. Gerek sanatsal ve düşünsel üretimde, gerekse siyasette yaratıcı yaklaşımların öncelikle o fena halde “gündelik” gibi görünen hayata biraz olsun yadırgayarak bakabilmekle mümkün olacağını düşünmekteyiz.

Tiyatro Medresesi

Oyunculuk eğitimi veriyor muyuz?

Evet ancak İstanbul’da değil. Belki duymuşsunuzdur. 2011’de İzmir’in Şirince köyünde tiyatro üzerine bir araştırma merkezi kurduk. 2006’dan beri gitgide yoğunlaşan bir şekilde sürmekte olan araştırma faaliyetlerimizi ve dışarıya da açık tiyatro kamplarımızı artık burada yapıyoruz.

Seyyar Sahne yönetmeni Celal Mordeniz’e, oyuncu Erdem Şenocak’ın eşlik ettiği bu kampların yanı sıra Tiyatro Medresesi’nde uluslararası birçok konuk eğitmen de kamplar yönetiyorlar. Her sene Mart ayında açıklanan programlardan haberdar olmak için siz de tiyatromedresesi.org adresini ziyaret edebilir ve Tiyatro Medresesi’ni Facebook ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.